reklama

Bez “áno” sa radšej nikoho nedotýkajte!

Tí Američania sú strašní výmyselníci. Zase raz dali hlavy dokopy a prišli s niečím novým. Výsledkom čoho zrejme bude, že vám už ani rukou nepotrasú bez toho, aby ste im povedali jasné áno. A najlepšie, ak im to dáte písomne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (77)

Inak sa môže celkom ľahko stať, že sa dopustia sexuálneho trestného činu. Aspoň to hrozí, ak do platnosti vstúpi novela zákona, nad ktorou si na jar lámalo hlavu 4000 amerických právnikov a iných odborníkov. A keďže skôr či neskôr mnohé americké novinky dorazia aj k nám, môžeme sa aj my tešiť na nárast zmätku v oblasti medziľudských vzťahov, najmä tých intímnych.

Ako lektorka anglického jazyka dávam svojim dospelým, pokročilým študentom čítať články zo svetových anglicky píšucich médií. Chudiatka, ja viem. Ale verte mi, páči sa im to oveľa viac ako vypĺňať nezáživné gramatické cvičenia. No a nedávno sme sa dosť pobavili na článku z New York Times s názvom Regulating Sex. Píše sa v ňom, že uvedení právnici diskutovali o potrebe aktualizovania trestného zákonníka týkajúceho sa sexuálneho napadnutia. A zaujímal ich najmä jeden obľúbený právny termín, ktorým je “affirmative consent”, teda čosi ako pozitívny súhlas.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Diskutujúcim bola predostretá takáto hypotetická situácia: Osoba A je na rande s osobou B. Osoba A, pociťujúc romantickú a sexuálnu príťažlivosť, sa nesmelo načiahne a chytí B za ruku pričom prežíva vzrušenie z dotyku. Osoba B nespraví nič, ale o šesť mesiacov neskôr podá trestné oznámenie. Osoba A je podľa návrhu novely zákona vinná z trestného sexuálneho správania.

Je to vraj preto, že, po prvé, návrh novely rozširuje definíciu trestného sexuálneho správania. Už ním nie je len obchytkávanie intímnych partií. Je ním akýkoľvek dotyk s cieľom sexuálneho potešenia. Teda aj obyčajné chytenie ruky. Po druhé, osoba A si nevyžiadala jednoznačný pozitívny súhlas od osoby B. Doteraz sa za trestný čin považovalo, keď jeden z partnerov povedal nie a ten druhý to ignoroval (princíp „nie znamená nie“). Novela zákona však presadzuje, aby sa za trestný skutok považovala aj to, ak si partner nevyžiada od toho druhého jednoznačné áno a napriek tomu sa ho dotýka (princíp "áno znamená áno"). Inak povedané, pravidlo „kto mlčí, ten svedčí“ prestáva platiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Popisujúc večer manželovi, čo som v ten deň preberala so študentmi, som mu navrhla, aby sme si zaviedli zošit s linajkami, kde si budeme vzájomne pred každým intímnejším zblížením písať veľké áno aj s dátumom a jasným podpisom. A ďalší zošit na každé objatie či potľapkanie po pleci. “A tým, že sme sa vzali, nedali sme si náhodou už súhlas ku všetkým budúcim intímnejším zblíženiam a dotykom?”, opýtal sa. “Neviem,” priznala som, manželstvo sa v článku ani len nespomenulo. Ale asi sa malo. Istotne sú aj takí, ktorí si myslia, že sobášny list im dáva neodškriepiteľné právo na čokoľvek. Lenže aj manželka, či dokonca i manžel, majú právo z času na čas povedať nie, teda pardon, nepovedať áno. No nie? 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jednoznačný pozitívny súhlas a to, že niekto mal pri dotyku za cieľ sexuálne potešenie sa asi bude na súde dosť ťažko dokazovať. Možno obvinený potriasal žalobcovi rukou len preto, že sa to tak pri zoznamovaní robí. Autor spomínaného článku konzultoval odborníkov z praxe, a tí súhlasia, že mnoho takýchto prípadov sa na súd zrejme nedostane. Dôvodom je, že bežní ľudia, ktorí sú súčasťou poroty na súde (väčšinu rozhodnutí o vine a nevine robí v USA porota zložená z bežných ľudí), sa búdu riadiť zdravým sedliackym rozumom a nie právnickou definíciou. Tak tu mi naozaj odľahlo. Bežní Američania ešte vždy vedia, čo je to zdravý rozum! A zachovať si zdravý rozum v krajine, kde je všetko regulované a právne definované je naozaj drina.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na záver som sa opýtala svojich študentov, či celú túto záležitosť považujú za tak trocha absurdnú. Dostala som pozitívny súhlas. Tiež som sa spýtala, či je podľa nich nutné, aby bolo všetko právne regulované alebo či je možné niektoré veci naozaj nechať na ten obyčajný zdravý rozum. Tu už bol súhlas menej jednoznačný. Nie je totiž zdravý rozum ako zdravý rozum. A poniektorí si myslia, že ich zdravý rozum je zdravší než zdravý rozum iných. Nakoniec sme sa ale zhodli, že to, že sa niektoré debaty dovedú do extrémov má za následok aj jednu pozitívnu vec. Začne sa o nich hovoriť. A to je šanca, aby si ľudia v hlave usporiadali, čo si o danej veci vlastne myslia a ako by reagovali v určitých situáciách. Budú na ne pripravení.

Dvadsať rokov dozadu, keď dospievala moja generácia sa o týchto veciach vôbec nehovorilo. Zradné zákutia sexuálneho správania sme museli preskúmať úplne sami. Bez pomoci. A isto sme pritom narobili plno zbytočných chýb. Lenže, mladí muži by mali vedieť, že ak si mladá žena oblečie minisukňu, z ktorej jej vytŕča polovica sedacieho svalu a im sa to javí ako jasná pozvánka, ešte vždy je potrebné sa opýtať, či ju za ten sedací sval môžu chytiť. A mladé ženy by mali vedieť, že síce majú právu si takúto sukňu obliecť, ale tým pádom musia rátať s faktom, že budú sto krát za deň čeliť otázke: “Dávaš mi jednoznačný súhlas na chytanie tvojho sedacieho svalu?” A ak náhodou povedia áno, ešte aj: “A mohla by si mi to dať písomne?” 

Danica Chames

Danica Chames

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  97
  •  | 
  • Páči sa:  165x

Sem-tam mi na klobúk prisadne motýľ. Inak normálka. Zoznam autorových rubrík:  RodičovskéVzťahovéPríbehyAmerickéHaluzeNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu