Neumrieť v najlepšom (až chvíľu potom)

Autor: Danica Chames | 31.7.2015 o 20:34 | (upravené 12.10.2015 o 11:15) Karma článku: 8,49 | Prečítané:  1934x

„To bol ale nádherný deň!“ povedal môj muž. „Keby tak ešte skončil vášnivou nocou, to by som už aj umrieť mohol,“ dodal. Najprv som len prevrátila očami nad jednoduchosťou mužského šťastia. Potom som sa ale tuho zamyslela.

„Myslím, že nie je dobré umrieť v najlepšom,“ odvetila som po chvíli. Človek by mal najskôr trochu rekapitulovať. Opätovne si popremietať tie najkrajšie okamihy. Znovu ich v mysli prežiť. Utvrdiť sa v ich kráse a skutočnosti. Až potom môže umrieť. Tak, ako keď dobrá učebnica skončí dôkladnou rekapituláciou učiva. „Lepšie by si urobil, keby si umrel až pozajtra,“ dodala som.

Náhle sa mi v mysli vynorila dávna spomienka zo základnej školy. Naozaj veľmi živá. Prekvapivá. Ja a moja spolužiačka Janka odchádzame z jedálne. Na obed bolo pečené kura s ryžou. Najobľúbenejšie menu všetkých. Núkam Janke cukrík. „Nie, nedám si, mám v ústach chuť pečeného kuraťa. Chcem si ju ešte pár okamihov užívať.“ Ja chuť skvelého kurčaťa zabíjam umelou príchuťou presladeného cukríka. Janka to chápala už v dvanástich rokoch. Mne trvalo večnosť pochopiť dôležitosť rekapitulácie.

Lepšie neskoro než nikdy. Začala som v istom momente všetko fotiť. Máme s mužom tisíce fotiek. Päť krát zálohovaných. Považujeme ich za najdôležitejší majetok našej rodiny. Hodláme totiž stráviť dôchodok prezeraním fotiek a rekapitulovaním. Privolávaním tých pekných minulých chvíľ. Aby sme umreli dobre zrekapitulovaní. Utvrdení v tom, že to tu predsa len stálo zato.

Rekapitulovať ale nestačí len v dôchodku. Malá rekapitulácia je vhodná po každom peknom zážitku, stredná periodicky. Správna rekapitulácia má totiž okrem zabezpečenia blaženej smrti aj inú dôležitú funkciu. Pomáha nám lepšie si zapamätať dobré chvíle a pripraviť nás na prekonanie tých zlých, ktoré nevyhnutne prídu. Život je predsa sínusoida.   

Ak hovoríme o umieraní v najlepšom, samovrahovia zrejme umierajú v najhoršom. Ja si však myslím, že ich hlavný problém (okrem vážnych psychiatrických porúch) spočíva v nedostatočnom rekapitulovaní. Človek, ktorý pravidelne rekapituluje, prežil všetko dobré raz skutočne a sto krát v mysli. Je teda schopný veriť, že po zlom príde opäť dobré, lebo si to dobre pamätá.

Prepáčte, ale už musím končiť. Stretla som dnes na turistike veľmi milú nemeckú rodinku. Dali sme sa do reči, ani neviem ako, a celú túru sme strávili v družnom rozhovore. Myslím, že sa mi ešte nestalo, že by som stretla cudzincov a od prvého okamihu sa s nimi cítila akoby som ich už poznala celú večnosť. Akoby boli odjakživa mojimi najlepšími priateľmi. Všetci do jedného. Otec, matka a obe dcéry. Pozerali na nás svojimi veľkými orieškovými očami a mali v nich obdiv a záujem. Po pár hodinách známosti nás pozvali k nim domov. Idem teda rekapitulovať dnešný zaujímavý deň. Pripomínať si tie priateľské orieškové oči. Aby som si mala na čo spomenúť, keď sa budem nabudúce cítiť nezaujímavá a odmietaná. Čo určite príde. Veď život je sínusoida.

A okrem toho je tu ešte, pravdaže, tá vášnivá noc.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?