Kto je slovenský Donald Trump?

Autor: Danica Chames | 21.10.2015 o 20:38 | Karma článku: 11,32 | Prečítané:  4051x

Čo si vlastne Európania, vrátane Slovákov, myslia o Američanoch? Zdá sa, že zväčša nič dobré. Napriek tomu, že by sa tam nejeden najradšej hneď vysťahoval a stal sa tak jedným z nich. Napríklad takým Donaldom Trumpom?

Nedávno som so študentami preberala anglické prídavné mená popisujúce charakter. Aby to nebola taká nuda, použila som hru. „Akí sú Taliani?“ opýtala som sa. „Temperamentní,“ ozvalo sa takmer okamžite. „A Nemci?“ spýtala som sa znova. „Spoľahliví,“ zvolal ktosi. Takto sme sa postupne zhodli na tom, že Francúzi sú arogantní, Rakúšania úzkoprsí, Gréci pohodlní, Česi šetrní a Švajčiari presní ako hodinky. Keď však prišla reč na Američanov, ako prvé sa vynorilo slovo falošní. „Prečo falošní?“ opýtala som sa trochu prekvapene. „No viete, opýtajú sa vás ako sa máte a pritom nečakajú na odpoveď,“ povedal ktosi zatiaľ čo iní súhlasne pokyvovali hlavou.

„A v akej situácii sa vás Američania zväčša opýtajú ako sa máte?“ spýtala som sa s chápavým úsmevom. „Hneď ako sa s vami stretnú,“ ozvalo sa. „Aha!“ zvolala som významne. Neznamená to teda, že „How are you?“ sa v týchto situáciách berie ako pozdrav? Že to síce doslovne znamená „Ako sa máš?“, ale je to len fráza, na ktorú sa bežne odpovedá „I´m fine, thank you. What about you?“. Ten druhý odvetí „I´m fine too“ a pozdravy sú tým vybavené.

Ak sa Američan skutočne zaujíma o to, ako sa vám darí, použije síce tie isté slová, ale bude to v úplne inej situácii. Bude s vami sedieť v bare, reštaurácii či doma, bude vám hľadieť priamo do očí a bude evidentne očakávať vašu odpoveď. A dokonca sústrastne pokyvovať hlavou nad prílevom vašich katastrof. Na záver hodiny som si dovolila malú prednášku o tom, že pri učení jazyka je dôležité nielen vedieť doslovný význam slov, ale aj to v akých situáciách sa jednotlivé frázy bežne používajú. Možno by sme sa tým vyhli určitým skresleným predstavám o charaktere príslušníkov národov, ktorých jazyk sa snažíme naučiť. Študenti počas tejto vsuvky dosť zívali, ale nakoniec predsa len súhlasili.

"Falošní“ však nie je jediná charakteristika, s ktorou som prišla do styku, keď sa hovorilo o Američanoch. Pár dní po tom sa mi do ruky dostal zábavný článok z portálu Politico s názvom Európska posadnutosť Donaldom Trumpom. Hneď v úvode sa píše, že odkedy je jasné, že Trump má reálnu šancu stať sa republikánskym kandidátom na post prezidenta USA (a momentálne túto bitku vedie), média v Európe sa ho nedokážu nasýtiť. Sú zrejme v šoku.

Trump je totižto človek zhmotňujúci hneď niekoľko stereotypných (a značne negatívnych) predstáv, ktoré majú Európania o Američanoch: nadbytok, vulgárnosť, neznalosť, povrchnosť a lásku k bohatstvu, aby sme spomenuli len pár. „Trump reprezentuje Ameriku, ktorú milujeme nenávidieť,“ vyjadrila sa vo francúzskych médiách sociologička Marie-Cécile Naves a dodala, že Trump nás svojimi spôsobmi privádza k tomu, že sa ako Európania cítime tak trochu nadradení.

Aj inde v Európe sa o ňom vyjadrujú dosť hanlivo a bol už nazvaný provokatívnym klaunom, veľkou papuľou či dokonca zhubným Gašparom. Čo teda na ňom tí Európania tak strašne nenávidia? Ako sa v článku uvádza, je to najmä jeho bombastický, často urážlivý a provokatívny verbálny štýl. Trump rozhodne nie je politický džentlmen. Televíznu moderátorku kyprých tvarov Rosie O´Donnell nazval tlstým prasaťom a tiež sa raz nelichotivo vyjadril, že mexický imigranti sú násilníci a kriminálnici. Dokonca raz dosť naštval francúzsku verejnosť (a zároveň si prihrial svoju pravicovú politickú polievočku), keď na Twitteri napísal, že teroristické útoky na francúzsky satirický časopis Charlie Hebdo mohli byť odvrátené, keby obete nosili zbrane.

Hoci sa európske médiá pohoršujú nad Donaldovým populistickým štýlom, zároveň upozorňujú, že ani my nie sme imúnni voči politikom podobného razenia. Najviac je k nemu, pravdaže, prirovnávaný Berlusconi, ktorý okrem lásky k jednoduchému jazyku (raz vraj nazval Baracka Obamu „opálený“) je podobne ako Trump hlavou obrovského biznisu. Vo Francúzsku sa v tejto súvislosti spomína rovnako tri krát ženatý bývalý prezident Nicolas Sarkozy. Nemecké médiá ho zase prirovnali síce nie k politikovi, ale spevákovi Dieterovi Bohlenovi, ktorý raz povedal účastníkovi televíznej talentovej šou: „ty spievaš ako záhradný trpaslík na extáze“.  

Zdá sa, že ani u nás by sme nemuseli dlho hľadať, aby sme našli niekoho, kto rád používa štýl „politika ako zábava“ a je presvedčený, že jedna štipľavá poznámka je vždy lepšia než nudná politická idea. Predostrela som túto otázku svojim študentom. "Kto je teda podľa vás slovenský Donald Trump?" Dosť sme sa na tom zabavili a spomenuli hneď zopár mien. Ale ani jedno nesedelo úplne. „Jednoduchých populistov“ máme aj u nás dosť, ale aby boli zároveň závratne bohatými a úspešnými biznismenmi, to sa už hľadá ťažšie.

Debatu na túto tému sme nakoniec uzavreli tak trochu filozofickou úvahou o tom, či národné charakteristiky skutočne platia. Zdá sa, že väčšina s nimi súhlasí, ale pravdou tiež je, že keď už raz v nejakej krajine strávite určitý čas a lepšie spoznáte viacero osôb, zistíte, že všade sú ľudia takí aj onakí. A že aj v Taliansku je možné nájsť utiahnutého hanblivca a medzi Nemcami sa tiež nájdu nezodpovední flákači. A ten vyššie uvedený článok mi odporučil Bruce, môj dlhoročný kamarát. Je to americký novinár a učiteľ masmediálnej komunikácie, ktorý je, predstavte si, štíhly, rozhľadený, sčítaný, zdvorilý a šetrný.

Donald je jednoducho Trump a asi by sme ho nemali hádzať do jedného vreca so všetkými Američanmi. Tak ako ani Slováci nie sú všetci Kotlebovci.

 

(Článok Európska posadnutosť Trumpom nájdete tu: http://www.politico.com/story/2015/08/trump-europe-213141)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?