Čo robia dedkovia, keď babky nie sú doma

Autor: Danica Chames | 13.7.2017 o 21:36 | Karma článku: 12,31 | Prečítané:  7374x

Už ste niekedy zistili, čo robia dedkovia, keď babky na pár dní vytiahnu päty z domu? Tuším, že je to čosi nekalé, čo by babky nikdy nepovolili a dedkovia by za to inak išli kľačať. A ja som zistila, čo to je...

Nebudem sa tu hrať na nejakú investigatívnu žurnalistku, pretože mi to dedko (teda môj otec) prezradil sám. Nepovedal síce, že je to tajné, ale istý nádych huncútstva v tom bol. A ja to tu teraz takto hanebne zverejňujem! Ale, nedalo mi to. Jednoducho som nedokázala odolať. A okrem toho, babka nerada číta blogy, celkovo Internet moc nemusí, tak sa to hádam ani nedozvie a dedko kľačať nepôjde.

Takže. Kým bola babka pár dní z domu, náš dedko vyrobil kúpalisko pre sýkorky. Možno sa vám to na prvý pohľad ani nemusí zdať ako nekalá činnosť či dokonca vyslovené huncútstvo, ale to by ste najskôr museli poznať našu babku. Naša babka je totiž hrooooozne háklivá na svoj balkón. Sýkorky síce považuje za relatívne milé tvory, ale ani ich milota ich neoprávňuje k tomu, aby fŕkali a inak špinili jej dokonalý balkón.

Prebehlo to zhruba takto. Babka odišla jedno neskoré júnové ráno a dedko sa bezprízorne motal po byte. Chvíľu si posedel v kuchyni, chvíľu pred telkou, chvíľu pred počítačom, ale nič ho akosi netešilo. Hoci, keď je babka doma, venuje sa týmto činnostiam rád a oddane. Opäť sa vrátil do kuchyne a chvíľu postál pred balkónovými dverami. Znudene pozrel von a vtedy ich zbadal.

Pochutnávali si na suchej vianočke, ktorú babka, nevedno prečo, nechala na konci balkónovej police. Hneď vedľa koflíka s bazalkou. Chvíľu ich zaujato pozoroval, keď si odrazu uvedomil „preboha, veď oni musia byť po tej suchej maškrte príšerne smädné!“. A to už pekných pár dní, možno aj týždňov, nepršalo.

Nelenil teda, v skrini na chodbe, v ktorej babka ukrýva pol milióna vecí, ktoré sa môžu niekedy zísť, našiel akúsi tácku, nabral do nej čerstvej, filtrovanej a demineralizovanej vody a hneď ju uložil vedľa suchej vianočky. Bazalka sa musela pomknúť s pažítkou.

Vrátili sa už o pár minút. Postavili sa do organizovanej rady na zábradlí a jedna po druhej sa najskôr vykúpali, potom si zobli z vianočky a zapili ju tou čerstvou, filtrovanou a demineralizovanou. Umývali sa vskutku dôkladne, čoho výsledkom bolo, že bazalka, pažítka, muškát, polička a aj balkónová zem zostali pofŕkané zmesou vody a rozmočenej vianočky. „Ejha!“ zvolal dedko polohlasno, čím odplašil celú rodinku a potom tichšie dodal: „za toto pôjdem isto-iste kľačať.“

Vrátil sa teda do skrine na chodbe a tam po niekoľkominútovom pátraní objavil dlhú, asi 3 cm hlbokú, hnedú tácku, aká sa dáva pod obdĺžnikové kvetináče. Potešil sa, že tým znížil počet vecí, ktoré sa možno niekedy zídu, na chabých 499 998. Z vonkajšej strany balkónového zábradlia potom zavesil dva háky, na ktoré umiestnil tú dlhú tácku a naplnil ju vodou. Čerstvou, filtrovanou atď. Potom sa chytil za bradu, pošúchal si čelo a nakoniec sa vrátil do skrine, kde našiel malú okrúhlu misku, ktorú naveľa postavil hore dnom doprostred kúpeľa. „Pristávacia plošinka,“ povedal si spokojne. Vianočku umiestnil na kraj pristávacej plošinky.

Pozorovať ich vydržal takmer celé popoludnie. Teda dokým nešli večerné správy. Dôkladnou analýzou ich správania si potvrdil, že išlo skutočne o rodinku. Šesťčlennú. Niektorí členovia sa vykúpali a samostatne najedli, ale poniektorí zostali stáť vo vode, otvárali zobáky a vydávali zvuky podobné pišťaniu. Tí samostatní jedinci sa nad nimi sem-tam zľutovali a zobáky im zapchali zmesou vianočky a vody. Inokedy sa im však podarilo tie nepríjemné zvuky odignorovať a postarať sa len o vlastné potreby. Tie pískajúce jedince potom ešte chvíľu pokračovali v otváraní zobákov, ale keďže im tam nič nepristálo samé od seba, usúdili, že je čas naplniť si ich svojpomocne, čo aj bez problémov učinili.

Okrem toho dedko vypozoroval, že mladé jedince určite neboli dôslednými žiakmi a školu značne flákali. Na hodine Obozretnosti voči človeku isto nedávali pozor, lebo keď dedko z času na čas vkročil na balkón, staršie jedince okamžite ufrngli, ale tie mladšie zostali nepohnute stáť zvedavo sledujúc, čo sa bude diať. Dobré známky zrejme nedostávali ani na hodinách Lietania v okolí ľudských obydlí, pretože ešte nepochopili, čo sú to dokonale vyumývané okná a ako sa im úspešne vyhýbať. Sem-tam sa totiž stalo, že niektorí z tínedžerov vrazil do balkónových dverí, potom zostal omráčenie sedieť na rohožke za dverami, kým sa otriasol a nemotorne odletel.  

Na druhý deň popoludní dedko uznal, že dôkladné pozorovanie správania sýkoriek a ich potomstva bola síce zábava, ale že im tým zrejme nerobí veľmi dobrú službu. Sľúbil im, že ich bude v zime poctivo prikrmovať, ale že teraz by nebolo úplne vhodné, aby si zvykli chodievať sem, najmä nie pre tie mladé upišťané, aby náhodou nakoniec nedopadli ako medvedica Ingrid. Kúpalisko teda naveľa zrušil ospravedlňujúc sám seba tým, že veď konečne začalo pršať a vody je všade dosť. A že babka nemusí o ničom vedieť.

Keď tak učinil, chvíľu bezprízorne blúdil po byte, nakukol do chladničky, ale na nič nemal chuť, zapol a vypol počítač, pozrel na hodiny a vtedy si radostne spomenul.

„Veď dnes sa vráti babka a začína Tour de France!“

 

(Hoci všetci vieme, ako to s tou TdF dopadlo, na čo ale dedko povedal, že „všetko zlé je na niečo dobré a teraz si bude môcť vychutnávať zábery francúzskej krajiny bez akejkoľvek nervozity“.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?