Je endorfín vlastne Fín? Alebo skôr Nór...

Autor: Danica Chames | 12.1.2018 o 12:09 | Karma článku: 6,97 | Prečítané:  2027x

Dali ste si novoročné predsavzatie, že budete šťastnejší? Tak to sa, milí moji, musíte presťahovať vysoko na sever. Napríklad do Nórska. Alebo na Island. Prípadne do Fínska. 

Možno ste si ihneď pomysleli, podobne ako ja, že v krajinách s takým nevľúdnym počasím predsa ľudia nemôžu byť šťastní. To jednoducho nejde. Slnko je slnko a keď ho pol roka niet, smrteľník ide z kože vyskočiť. Ja už z kože vyskakujem od polovice novembra, hneď ako sa po tretej poobede začne stmievať. Najradšej by som zaliezla pod tlstú perinu a zotrvala tam aspoň do 20. marca. Čo je, mimochodom, Medzinárodný deň šťastia.

Od roku 2012 je pod záštitou Spojených národov publikovaná svetová správa (nazvali to World Happiness Report), ktorá zoraďuje jednotlivé štáty sveta na základe toho, nakoľko šťastní sa jej obyvatelia cítia. A podľa správy z roku 2017 boli najšťastnejšími ľuďmi na svete prevažne obyvatelia severských štátov. Na prvom mieste skončili Nóri, nasledovaní Dánmi, Islanďanmi, Švajčiarmi a Fínmi. O kúsok menej šťastní boli obyvatelia Kanady, Nového Zélandu, Austrálie a Švédska. Rovnaké krajiny sa na prvých desiatich priečkach objavujú už od vzniku uvedenej správy, len si z roka na rok trocha vymieňajú poradie.

Z našich susedov bolo na tom najlepšie Rakúsko na 13. mieste a Česká Republika na 23.mieste. Slovensko skončilo štyridsiate, čo zase nie je až také zlé, keďže sa nám podarilo predbehnúť takých labužníkov, akými sú Taliani či Gréci. Na druhej strane nás ale o dve priečky porazilo Trinidad a Tobago. Nevadí, tento rok v apríli vyjde správa znova, máme teda šancu na tom našom slovenskom šťastí trocha popracovať.

Stále mi však nejde do hlavy, čo to vlastne robí tých severanov takými spokojnými. Vždy som si totiž myslela, že sa najlepšie žije tam, kde ľudia sedávajú pred domom, počúvajú šum mora, pijú víno, pojedajú grilovaný baklažán s olivovým olejom a v kalendári na zajtra nemajú okrem siesty takmer nič. Čiže zrejme niekde na juhu. Trocha som si teda počítala o uvedenej správe a zistila, že sa v hodnotení spokojnosti zamerala na niekoľko okruhov. Napríklad na kúpyschopnosť obyvateľstva, čo sa dalo predpokladať, ale aj na očakávanú dĺžku zdravého života, sociálnu podporu (ktorá sa hodnotila na základe otázky: Keby ste sa dostali do problémov, máte príbuzných alebo priateľov, na ktorých pomoc sa môžete spoľahnúť?), slobodu robiť životné rozhodnutia, štedrosť národa (tá sa hodnotila podľa otázky: Prispeli ste v poslednom mesiaci nejakej charite?) či na vnímanie úrovne korupcie v krajine. Viac si o výsledkoch správy môžete prečítať tu

Preštudovala som aj zopár komentárov v rôznych médiách, ktorých autori sa zamýšľali nad podobnou otázkou ako ja. Poniektorým to dokonca nedalo pokoja natoľko, že sa na ten sever vybrali, aby videli na vlastné oči. Napríklad istý Todd P. WalkerPioneer Press navštívil Nórsko a zistil, že krajina oplýva nádhernou prírodou a ľuďmi, ktorí prijímajú každý deň s radosťou a vďakou a silným zmyslom pre rodinné väzby a komunitu. Okrem toho ale podľa autora netreba tiež ignorovať faktor ekonomickej stability. Náleziská ropy urobili krajinu bohatou a jej vláda sa s týmto bohatstvom rada podelí. Nóri síce majú vysoké dane, ale zato ich životné náklady sú vo veľkej miere pokryté štátom od zdravotných výdavkov cez vzdelanie, starostlivosť o starých či matky na materskej dovolenke. Možno si poviete, že také niečo máme predsa aj u nás ... jediným rozdielom je asi len to, že my nemáme náleziská ropy, a teda naša vláda nie je bohatá.

Podľa Billa Murphy Jr. z portálu inc.com sa za šťastím Škandinávcov skrýva nielen dostatok financií, ale, paradoxne, aj to zlé počasie. Tmavá a studená klíma vraj robí ľudí šťastnejšími z dlhodobého hľadiska, pretože prežitie v takýchto podmienkach vyžaduje väčšiu vzájomnú podporu. Dlhé noci a studené dni pomáhajú stmeliť komunitu a zblížiť ľudí.

Christine Louise Hohlbaum z portálu Psychology Today sa na vec pozerá, pochopiteľne, viac ezotericky. Spokojnosť severanov (v jej prípade konkrétne Dánov, ktorí boli najšťastnejšími v roku 2015) podľa nej tiež do istej miery súvisí s počasím a s ich postojom k nemu. Dáni uznávajú čosi, čomu hovoria Hygge. Ide o princíp spomalenia v zimnom čase. Dalo by sa to preložiť ako “útulnosť”. Hygge hovorí, aby ste prijali to, čo práve je. Akceptujte tmu a využite ju na vytvorenie útulnej atmosféry. Zapáľte sviečky, spomaľte, zahĺbte sa do seba, reflektujte. Tešte sa z prítomnosti a doprajte si, čo potrebujete – saunu, teplé a výdatné jedlo, oheň v krbe či teplú perinu.

Takže ten môj nápad so zalezením do postele a zotrvaním tam až do jari nakoniec asi nebol až taký absurdný. Okrem toho mi včera moja suseda doniesla za hrniec hrachovej kaše s údeným mäsom, čo považujem za vskutku vhodného kandidáta na výdatné zimné jedlo. To len dokazuje, že aj u nás máme silný zmysel pre komunitu. A tak nie je dôvod, aby sme neboli šťastnými.

Na inom mieste som sa ale naopak dočítala, že pocit šťastia nemá veľa spoločného s ekonomickou či spoločenskou situáciou v danom štáte, či dokonca s počasím. Vraj majú severania len nejakú zvláštnu genetickú poruchu, vlastne asi skôr výhodu, vďaka ktorej lepšie zvládajú stres. Alebo ich mozgy z nejakého dôvodu produkujú viac endorfínu (hormónu šťastia) než mozgy iných nešťastníkov. Vôbec sa im nečudujem. Žiť v chladnej temnote po dlhé stáročia narobí s vašimi génmi všelijaké poriadky.

Alebo je to všetko úplne inak a dôvod, prečo sú severania najšťastnejší na svete je to, že endorfín je vlastne Fín. Prípadne Dán (to by sa ale asi volal endordán). Alebo možno aj Nór.

Takže preto.

 

P.S. Na sever sa teda nesťahujte. Ak chcete byť šťastnejší, vyskúšajte zapáliť pár sviečok a pozvať priateľov na čaj s cesnakovými posúchmi. A tiež niekomu pomôžte. Ja som napríklad začala po poobediach venčiť psíkov z útulku. Tak ma niekedy prebehnú, že ani cvičiť nemusím ísť. A endorfíny sa vyplavujú, aj keď nie som Fínka.  

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák sa celkom nestiahol, prijímal arabského šejka

Účasť exministrov na oficiálnych prijatiach návštev je ojedinelá. Exminister hovorí, že nešlo o nič zásadné.


Už ste čítali?