Letela som lacno

Autor: Danica Chames | 11.4.2019 o 20:22 | Karma článku: 10,03 | Prečítané:  12801x

Stáli sme na peróne v Girone čakajúc na vlak do Barcelony, keď sa môj mladší syn znenazdajky opýtal: „Mama, a v Barcelone nemajú letisko?

„Majú,“ odvetila som pohotovo. „Ale lacák ťa nikdy nedopraví presne tam, kam chceš ísť. Len tak zhruba tam.“ Zatváril sa nechápavo, a tak som rýchlo dodala, že pod slovom lacák sa rozumie nízko-nákladová letecká spoločnosť, ktorá nás podľa inzerátu mala dopraviť do Barcelony, ale skončili sme asi 90 km od nej.  

„Za tie peniaze by si vlastne mohol byť rád, že ťa dopravili na nejaké letisko,“ priskočil do diskusie môj muž. „Nabudúce nám možno len rozdajú padáky a nad našou destináciou trocha spomalia. Chápeš, aby ušetrili na letiskových poplatkoch.“ Asi nechápal, lebo len nesúhlasne potriasol hlavou.

„Ale padáky sú len za príplatok. Keď nezaplatíš, skáčeš bez neho,“ zapojil sa pohotovo aj náš starší syn. Ten to očividne chápal. „Áno, áno,“ pritakal môj manžel s úškrnom na tvári, “je to veľmi ekonomické, keďže spoločnosť tým uvoľní zopár miest na spiatočnom lete.“ Mladší syn naďalej pokyvoval hlavou, ale zdalo sa akoby stále nebol úplne v obraze.

„To máš ako s tými sedadlami pri okne. Zaplatíš si príplatok za sedenie pri okne, ale keď si tam konečne sadneš, zistíš, že okno je zatiahnuté a roleta sa nedá zdvihnúť. Letuška sa na teba ľúbezne usmeje a povie, že za ďalší príplatok ti roletu ochotne otvorí,“ vysvetlila som. „Presne,“ pokračoval starší syn, “aj s tým padákom to tak robia. Na svojom webe síce napíšu, že v základnej cenovej kategórii sa vystupovanie z lietadla vykonáva skokom, ale nepovedia, že padák ti dajú, až keď si priplatíš.“ Najmladší člen rodiny sa zasmial a zdalo sa, že našu hru konečne pochopil.

Kým dorazil vlak, spomenuli sme ešte aspoň tucet rôznych príplatkov, ktoré by nízko nákladová letecká spoločnosť mohla uplatniť. Jeden absurdnejší než druhý. Až som si pomyslela, že by sme sa tam určite mali zamestnať. Od smiechu nám po lícach stekali slzy a okolostojaci Katalánci počudovane zazerali na tú podivuhodnú rehotajúcu sa rodinu.

„A nebolo by bývalo lepšie letieť s drahšou leteckou spoločnosťou a dostať sa priamo do Barcelony bez príplatkov?“ opýtal na napokon mladší syn. Hneď nás smiech prešiel z takého logického nápadu a na okamih sme sa vážne zamysleli. „Ale kdeže!“ vyhlásila som naveľa. „Iba lacnej leteckej spoločnosti vďačíme za to, že sme objavili krásnu Gironu. Keby nás tu nebola vyhodila, nemali by sme žiaden dôvod si ju poobzerať,“ uzavrela som. „A okrem toho, keď nenecháš so sebou vybabrať, môžeš letieť naozaj lacno,“ dodal aj môj muž.

A tým vlastne udrel klinec po hlavičke. Lebo kupovanie lacných leteniek je vlastne o tom, kto s kým viac vybabre. Letecká spoločnosť s vami alebo vy s nimi. Oni sa snažia s vami vybabrať tak, že vás prinútia zaplatiť za služby, ktoré klasické letecké spoločnosti ponúkajú v cene a vy sa snažíte vybabrať s nimi tak, že sa pokúsite uspokojiť si aspoň tie najzákladnejšie cestovateľské potreby bez toho, aby ste za ne museli priplácať. To, nakoľko s vami bolo vybabrané spoznáte podľa toho, o koľko viac ste v konečnom dôsledku zaplatili, než bola pôvodná inzerovaná cena.

Napríklad. Vezmime si hypotetickú situáciu: Bezducho si prezeráte fotky na Facebooku, keď vám odrazu vyskočí reklama: Londýn za 19,99 Eur! „Super!“ poviete si. „Vždy som tam chcel ísť. A za takú cenu?“ Kliknete teda na inzerát a otvoríte stránku leteckej spoločnosti. Cena síce súhlasí, ale vy zistíte, že za túto sumu sa nedostanete úplne do Londýna, ale skôr do Northamptonu, v lepšom prípade na letisko Luton. Alebo Krutón. A okrem toho, skôr či neskôr sa budete chcieť aj vrátiť, ale čuduj sa svete, tie spiatočné lety nie sú zahrnuté v cene a sú akési omnoho drahšie. Respektíve, tie za dobrú cenu sú buď o mesiac po prílete alebo s odchodom o druhej ráno.

My sme, napríklad, začínali so základnou inzerovanou cenou 38 Eur, čo možno považovať za babku, keďže sme nakupovali ani nie dva týždne pred odletom. Pokojne nás nazvite babráci, lebo v konečnom dôsledku sme zaplatili vyše 370 Eur za celú rodinu, tam aj späť. Vybabrali s nami v zopár veciach, napríklad v príplatku za sedenie spolu. Chápete, kúpite si štyri lístky, dva dospelé a dva detské, tak by ste sa možno naivne domnievali, že vás budú považovať za rodinu, a teda logicky usadia spolu. Ale kdeže! Za sedenie pri sebe si priplatíte 72 Eur (18 Eur na osobu). Ale to robia naozaj len neskúsení babráci. Pretože, pri online checkingu nakoniec zistíte, že už priradené sedadlá sa dajú vymieňať, v mnohých prípadoch dokonca zdarma.

Mimochodom, keď už hovoríme o checkingu, vedeli ste, že palubné lístky si musíte vytlačiť sami doma a doniesť ich na letisko? Ak tak neurobíte, zaúčtujú vám 70 Eur za osobu. Lebo veď jeden list papiera, plus osoba, ktorá ho musí vytlačiť, plus tlačiareň, plus toner... to všetko niečo stojí. Aj tu nás takmer dostali. Takmer!  

Ďalšia veľká kapitola je batožina. Tu sme sa však rozhodne obabrať nenechali, pretože sme si pre istotu žiadnu nevzali. Každý dostal jeden malý batôžtek na chrbát, ktorý si niesol na palubu, a to bolo všetko. Absolútne nič navyše nás to nestálo, čo považujem za heroický výkon, ak vezmeme do úvahy, že jeden obyčajný kufor vás môže vyjsť aj na 140 Eur. Najmä ak neviete, ako na to.

Taktiež si treba uvedomiť, že na palube žiadne jedlo zdarma nedostanete, a to, čo tam podávajú síce nestojí majland, ale ani lacným by som to nenazvala. A vodu si z domu tiež nenoste. Zhabú vám ju pri osobnej kontrole, akoby išlo o nejakú nebezpečnú výbušninu. Zato kúpiť si ju môžete v duty-free obchode pred nástupom do lietadla za zhruba jedno Euro.

Odhliadnuc od vyššie uvedeného bol náš lacný let vlastne úplne fajn. Dopravili nás zhruba tam, kam sme chceli, relatívne načas a bezpečne. Fakt, že sme boli prinútení vystúpiť v Girone, nám umožnilo spoznať toho krásne historické mesto, ktoré vám, mimochodom, vrelo odporúčam. A to, že som bola schopná (síce pod finančným nátlakom) pobaliť štvorčlennú rodinu do štyroch malých ruksačikov na päť dní vo februári, budem navždy považovať za svoj životný výkon. (Trocha mi chýbali papuče, ale dalo sa to prežiť.)

Tak teda, ďakujeme, Ryanair.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Aké sú rozdiely medzi rúškami a ako nosiť jednotlivé typy?

Dôležitý je nielen správny druh, ale aj pozorná manipulácia s rúškom.


Už ste čítali?