Ste v strese? Spievajte!

Autor: Danica Chames | 15.8.2019 o 19:09 | Karma článku: 3,77 | Prečítané:  1453x

Sedím si v dopravnej zápche a stresujem, keď sa znenazdajky z rádia dozviem zásadnú informáciu. Anglickí vedci vraj najnovšie zistili, že proti stresu je najúčinnejšie dobre si zaspievať.

Tí anglickí vedci zrejme nepozerajú české rozprávky, lebo inak by vedeli, že tento poznatok vôbec nie je novinkou. U nás všetci vieme, že obuvníci (a iní poddaní) už v dávnej minulosti utekali z krajiny zlého kráľa do susednej krajiny, aby uľavili svojmu stresu prostredníctvom hlasného spevu. Avšak aj u nás sa, bohužiaľ, v dnešnej dobe na túto účinnú metódu akosi zabúda. A tak som si v tej vyššie spomenutej dopravnej zápche povedala, že to hneď a zaraz napravím.

Zahulákala som si Macééééjka, V dolinááááách, Najväčšia diera je Prievidzáááááá (keďže som tam vyrastala) a zopár iných hitoviek a musím povedať, že na tom spievaní a následnom odstraňovaní stresu asi niečo naozaj bude. I keď, spievať v aute nebolo úplne to pravé orechové. „Chcelo by to lepšiu akustiku,“ pomyslela som si.

Odvtedy sa pokúšam nájsť nejaké vhodné miesto, kde by to naozaj bolo ono. Kde by tóny mali možnosť rozletu, kde by veselo poskakovali, odrážali sa od stien a vracali sa ku mne v lahodnom a dramatickom echu, prechádzajúc mojim telom na opačnú stranu miestnosti a zase späť, znásobujúc tak svoj ozdravný účinok. Celkom dobre sa spieva v sprche, keďže hučiaca voda dokáže prekryť rôzne melodické nedostatky, ale o lahodnom a dramatickom echu tu nemôže byť ani reči. Slušné sú aj podchody, ak sa nehanbíte spievať pred bezdomovcami a ak vám nevadí často prítomná vôňa všakovakých exkrementov. A aj toalety v niektorých obchodných centrách, najmä tie obložené mramorom, ponúkajú obstojný zážitok. Problémom však býva hudba, ktorú tam neraz púšťajú. Hoci, môžete si zaspievať aj s ňou. Výborne sa spieva aj vo vlakovom kupé. To mám odskúšané ešte zo študentských čias, keď sme s gitarami pod pazuchou každý piatok a nedeľu cestovávali vlakom z/do Bratislavy a odbúravali stres tri hodiny v kuse.

Chcelo by to však niečo naozaj veľkolepé. Chápete, nejaký kostol alebo divadelnú sálu. Minule som okolo druhej poobede vošla do jedného kostola. Bol ľudoprázdny a naozaj som takmer neodolala pokušeniu. Polohlasom som opáčila „raz, dva, raz, dva“ a skutočne sa to nádherne odrážalo. Ale, priznám sa, bolo mi trocha blbé hulákať tam Najväčšia diera je Prievidzáááá alebo niečo na tú nôtu. Asi sa budem musieť naučiť nejaké chorály.

No ale prepáčte, trocha som odbočila. Tí anglickí vedci totižto tvrdili, že spievanie má najsilnejšie antistresové účinky vtedy, keď sa vykonáva skupinovo. Čiže spievať si len tak pre seba nie je úplne výhodné. A vraj by bolo dobré, keby zamestnávatelia umožnili svojim zamestnancom túto formu relaxu, najlepšie tým, že na každom pracovisku založia spevokol. Tak to ma naozaj dostalo. Hneď som si predstavila, ako sa fajčiarske kútiky vo fabrikách zmenia na kútiky spevácke (s príslušnými tabuľami označujúcimi miesta vyhradené na túto aktivitu) a ako si zamestnanci raz za hodinu nedočkavo vybehnú von (tak ako ten slávny filmový obuvník), zoradia sa do kruhu a povedia: „Tak ktorú dáme?“. Zvolený vedúci speváckej skupiny zavelí „Dajme túto!“ a o pár minút sa všetci spokojní a uvoľnení vrátia na svoje pracoviská. A možno by na to ani nepotrebovali prestávky a už vôbec by to nemuseli robiť vonku. Veď kedysi sa bežne spievalo popri práci. A v tých výrobných halách môže byť naozaj dobrá akustika.

Potreba eliminovania stresu sa však, samozrejme, netýka len pracujúcej triedy. Ešte viac by metóda spievania prospela manažérom. Svoje nekonečné mítingy by mohli raz za pár hodín prerušiť, grafy zobrazujúce produktivitu a ziskovosť nahradiť notami a šup sa do nôtenia. To by bola produktivita! A tá ziskovosť! Spievanie by však prospelo aj účtovníčkam, kuchárom, čašníčkam, taxikárom a určite aj SBS-károm či dokonca policajtom. A viem si ho predstaviť aj na hasičskej stanici. Ach, tie  krásne hlboké hlasy!

Podobne by sa mohlo zaviesť povinné spievanie aj na iných miestach, kde ľudia často podliehajú stresu. V supermarketoch počas čakania pri pokladni. V čakárni u lekára, kde by sa namiesto časopisov povaľovali spevníky. V úradoch. Napríklad pri vybavovaní novej ŠPZ-tky. Ale aj v parlamente. Najmä pri hlasovaní o dôvere vláde. A určite by sa malo spievať na cudzineckej polícii. Jednoducho, spievanie by prospelo celej krajine.

A aby sme si túto najnovšiu vedeckú teóriu overili v praxi, mali by sme si tu a teraz pekne spolu zaspievať.

Tak ktorú dáme?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky

Prečo si priznávajú právo na odpoveď namiesto toho, aby chránili novinárov

Politik nemá médiá kontrolovať.

CYNICKÁ OBLUDA

Ďakujeme ti, Boris Kollár!

Vláda Smeru už mohla byť minulosťou, ale úžasná politická intuícia Borisa Kollára ju zachránila.


Už ste čítali?