Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako sa oslobodiť z pazúrov vlastnej kuchyne (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Milujúca mater

hotový idiot. Vitaj v klube. Toto by Nemka nikdy nerobila.
Prečo sa nedajú kúpiť granule v balení aspoň 10kg?
 

odhliadnuc

od tych granul - co by ta Nemka teda robila?
 

 

Dala by im butterbroty a išla by na manikýr.
 
Hodnoť

Ja toto isté,

ale psom.... (slúžim ako kuchtíK)
 
Hodnoť

 

milé, tieto pocity zdieľa veľa materí v dnešných časoch. Vypichnem len jediný bod: Premárnenú šancu dať im priestor na tvorivosť v kuchyni. Raňajkové granule sú ich rezignácia...
 
Hodnoť

Veruže neviem,...

...aký je zmysel tohto článočku, na ktorom som sa ani nepobavil, neusmial.
Ak niekto nevie variť, varenie sa jej protiví, nechce z akýchkoľvek dôvodov variť - tak nech nevarí.
Podľa toho, ako to vždy fungovalo a stále funguje u nás doma - tak ako mama, staré mamy, sestra, moja pani vždy varili a varia predovšetkým s láskou, s primeranou úctou k jedlu. A výsledky boli i sú toho hodné. Neexistovalo, aby ktokoľvek u nás na akékoľvek jedlo povedal "fúúúj..." Ale dnes je iná doba, jedlá sa dokonca vyhadzujú už aj príborom nedotknuté.
Pochopiteľne - sú rozdiely keď varí žena a keď varí muž. Ale to je iná téma.
 

Pán Droppa.

Nie každý blog musí byť nutne o zábave.Existujú aj drámy či tragédie a tie obvykle nie sú "na usmievanie". Vidí sa mi,že do kuchyne chodíte obvykle iba za účelom najesť sa.Inak by ste nenapísali to čo ste napísali.Ale o tom o kúsok nižšie.
 

Pán inžinier,...

...veď áno - aj tragické články na blogoch nájdeme...
Do kuchyne nechodím len variť a najesť sa. Boli časy, keď som si v našej kuchyni robil domáce úlohy, lepil modely lietadiel, čítal, do nocí vyvolával fotky z čb filmov... Ostatné roky kuchyňu využívam aj ako pracovňu.
 

nedochadza zmysel ?

je to zabavne a je v tom citit clovecinu
totiz nie vsetci sme suchari alebo pani dokonali a moralizujuci
nie je med lizat, skor ten med vyrabat - to je super, to budem pouzivat
 
Hodnoť

 

Rozumiem tomu úplne. Korona priniesla so sebou aj tento problémik. Pracovať HO, medzitým dištančne vyučovať, medzitým všetky ostatné domáce práce. A ešte aj dbať o to, aby sa človeku dostalo aj akého-takého relaxu.
Tie rady nad zlato, že ak niekto nechce variť, nech to nerobí, vyriešia problém nakŕmenia rodinky úplne ideálne:-) A kto nechce nakupovať, nech nenakupuje, kto nechce upratovať, nech neupratuje, kto nechce prať, nech neperie atd... Niet nad konštruktívne riešenia vo forme nevyžiadaných rád:-)
 

Pani Remešíková,...

...som rád, že viac než polovicu zo svojho príspevku ste venovali môjmu príspevku, nesklamávate :-)
Nuž - prežil som kadečo, aj uhoľné prázdniny, aj školu na dvojzmennú prevádzku, aj denné zimné kúrenie v domácom kotli na uhlie a v peciach a pod. - ale vždy bolo doma o všetko postarané: aj domáce úlohy si s nami rodičia robili, aj nám venovali voľný čas tak, aby sme ho všestranne a zmysluplne využili i pre budúcnosť... A navarené bolo denne. Neboli časy rozvoja potravinárskych polotovarov a donáškové služby potravín a jedál boli iba na Západe. Lenže - do všetkých domácich prác sme sa zapájali i my, deti. Aj švábky sme načistili a na zemiakové placky nastrúhali...
Opakujem - daromnice, ktoré nevedia navariť a postarať sa o vlastné decká sú márne, stratené prípady. To sa ale Vás netýka, Vy ste prípad nájdený (nádejný) :-)
 

tak toto musim reagovat

mam rad usilovnych ludi ktori maju ludske pravo sa postazovat, zvlast ked to urobia zabavnou formou kde nikoho neurazaju, len kydaju na seba a zopar premudrelych ludi ma potom pocit ze su hlupi a nesikovni
arogantny hlupak je ten kto toto nevie rozoznat, treba si pozriet kvalitnu literaturu, ktora je plna takeho obsahu, kde sa skor davaju otazky ktore maju inspirovat k hladaniu odpovedi a nie mudra ludi ktori maju patent na pravdu
 
Hodnoť

Pôvodne som netušil,

že sem tentokrát niečo napíšem. Paradoxne asi najviac mi pomohol /k tomu , aby som predsa reagoval/ príspevok pána Droppu. Skúsim zhrnúť "čo sa vlastne stalo . Ženy - manželky a matky /v jednom/ pri vypuknutí koronakríze poväčšine ostali doma a pracujú z domu na ten HO. Ale ! Akosi sme všetci pozabudli čo to tým ženám všetko prinieslo. Teda nie len zvládnuť prácu /cez počítač/ v tom istom rozmere ako v práci /a niekedy možno aj niečo naviac/,plus k tomu variť pre celú rodinu - pretože aj ostatní členovia rodiny ostali doma,starať sa o nákupy ,poriadok a všetko čo s tým súvisí. Zhrnuté /aj keď nie som si istý či som tam vymenoval všetko/ práca pomaly na 24 hodín. Ale všetci /zamestnavateľ a aj rodina/ sú v tom,že vlastne sa nič nestalo /ale se stalo - ako hovorí klasik - Černí baroni/. Žiaľ asi nepoteším autorku. Tento problém treba začať riešiť veľmi skoro - aj sa keď to vtedy zdá úplne zbytočné. Nenadarmo jedno Slovenské porekadlo hovorí :"ohýbaj ma mamko pokiaľ som ja Janko, neohneš ma mamo keď ja budem Jano". Teda so zaúčaním svojich potomkov v kuchyni bolo treba začať už dávnejšie /možno keď mali 6 - 7 rokov/. Aj keď to nemuselo byť zákonite ako prvé varenie - možno umývanie riadu,alebo utieranie či odkladanie. A postupne tento "záber" rozširovať na to , aby si sami vedeli urobiť raňajky a podieľať sa na príprave obeda. Aspoň v sobotu či v nedeľu. Rodina okrem iného postupne pochopí,že aj to je práca a že sa musí na nej podieľať.
A nehovorte mi , že to tak nemusí byť. Žijem spolu s dvomi dcérami a dvomi vnúčikmi /dvojičky/. Ich matka /moja dcéra/ ich už dnes denne zapája do práce v kuchyni /vnúčence majú 5,5 roka/ Dnes si vedia samé čiastočne pripraviť raňajky ,po obede odniesť od stola svoj použitý riad a už si zvykajú aj na umývanie riadu.
Takže - pani Danica ,aj keď mi je ľúto,že to tak musím napísať ,ale dnes s tým už ťažko niečo urobíte /asi by ste sa začas musela stať domácim generálom/, ale nádej zomiera posledná a každý aj keď akoby zmarený pokus môže priniesť aspoň čiastočné víťazstvo v prenesení časti týchto úloh na ostatných členov rodiny.
Držím vám palce.
 

Pán inžinier,...

...veruže - ani ja by som to inak nenapísal, súhlasím s Vami.
Ale aspoň sme rozšírili diskusiu, pridali do nej i mužské prvky z našichpozorovaní a praxe.
A teraz sa ospravedlňujem - idem pripravovať záverečný chod obeda...
 

 

Hej, nech sa podieľajú všetci okrem pá a tvorstva.
 

 

Pán inžinier (plus ostatní diskutujúci), súhlasím s tým, čo hovoríte a pravdaže členov rodiny do domácich prác zapájam, zrejme už presne od tých šiestich rokov, ako spomínate. Denne vykladajú umývačku, čistia a krájajú zeleninu (manžel mäso), vynášajú koše, triedia bielizeň (niekedy aj dajú sami oprať či dokonca vyvešajú opraté), vysávajú, umývajú schody atď. Niekedy sa stane, ako som si v článku robila srandu, že to nerobia úplne dokonale a ja im to vtedy vytrhnem z ruky a urobím to sama, ale inak sú zapájaní myslím priemerne viac než čo vidím v iných domácnostiach v mojom okolí. LENŽE to nič nemení na fakte, že sa akosi automaticky očakáva, že ja som hlavný manažér všetkých týchto činností a oni len vypomáhajú, čiže sa neopýtajú "mama, čo máme urobiť, aby dnes bolo jedlo?", ale len "mama, s čím Ti máme pomôcť?" akože to len robia láskavosť mne. Nik ráno nevstane s pocitom, že je na jeho pleciach, čo sa bude jesť a či sa bude jesť okrem mňa a deväť dní za sebou to sama beriem ako samozrejmosť, ale ten desiaty som z toho jednoducho uštvaná. A pravda je taká, že do tejto role nás stavia jednak spoločnosť a jednak sa tam pcháme samé. Ja tento zaužívaný model sveta nemienim meniť ani ho nejako zásadne kritizovať, ale pravda je, že v situácii akú tu máme je to na priemernú ženu naozaj niekedy veľa.
A nie, nebudem sa porovnávať s našimi starými mamami, ktoré boli doma a varili každý deň alebo ani s mamami, ktoré síce chodili do práce, ale o tretej boli doma, lebo spoločnosť je už dlhé roky nastavená tak, že počas týždňa väčšina žien pracuje v normálnom plnohodnotnom zamestnaní a ona aj ostatní členovia rodiny sa stravujú mimo domu, takže sa priemerne varí tri -štyrikrát týždenne (aspoň u nás to tak bývalo pred Koronou) a to že teraz treba navariť celodennú stravu pre 4 osoby každý boží deň už niekoľko mesiacov po sebe (plus tie ostatné veci vrátane práce) si myslím, že je dôvod na aspoň humorné posťažovanie sa. A keď sa to niekomu nezdá humorné, trochu ma to mrzí, lebo to bol hlavný účel článku, ale vyhovieť každému sa nedá. Niekedy je jednoducho človeku nejaká téma príliš srdcová a nedokáže sa na ňu pozrieť s odľahčením či odstupom. Aj mne sa to niekedy stáva, takže to chápem.
 

Pani Danica .

Strhávam širák. Ani najmenej som netušil, že ide o iróniu. Asi ste sa dobre zabávali keď ste čítali môj príspevok. Ale nehnevám sa za to na vás.Práve naopak.Cením si to- Ja som tak trochu podobného "razenia". Občas si rád z niekoho vystrelím. Veď čo už v v sedemdesiatke máme robiť,keď ešte aj váš "súmešťan" /p.Matovič,aby všetci pochopili/ nás zavrel a nechce nikam pustiť /ešte,že mám záhradu a tú mi nezakázal/. A ako som čítal príspevky - nie som sám koho ste takto dostali. A aký by som to bol"vtipálek" ak by som sa urážal na toho kto si vystrelil zo mňa ?
 

Ach jaj...

Taky sviezi, vesely, mily clanok a tolko neporozumenia sa mu uslo... nepravom :(
 
Hodnoť

 

Ešte nie je neskoro!

Môj manžel tiež nevedel variť. No keď sa nám narodila prvá dcéra, dohodli sme sa, že o spoločnosť aj dieťa sa budeme starať spolu. Manžel to vzal zodpovedne. Zapol si youtube, nakúpil suroviny, postupoval krok za krokom.... a aj tak všetko chutilo ako spálený presolený cesnak. :D Ale vydržala som, dokonca som ho za každý pokus pochválila. No a po pár mesiacoch sa dostavili výsledky. Dnes varí výborne - zistil, že varenie vyžaduje aj kreatívnosť aj zručnosť a rôzne techniky a že ho to baví.

Takže reálna šanca tu je, ale odporúčam začať s prevýchovou čím skôr.
 
Hodnoť

varit na viac dni a do mrazaku

Koho by uz len bavilo varit kazdy den...? U nas sa vari vzdy aspon na dva dni ak nie 3 a je pokoj...pripadne sa odlozi do mraznicky a vybera hotove domace jedlo. No a take cesroviny ,ci maso s ryzou a podibne veci su hotove hned...treba varit lahke jednoduche jedla a hotovka. Ranajky rychle cerealie nemusite riesit a na veceru jogut, parky, ci chlieb....kto by sa uz len v dnesnej dobe kaslal 2-3h s pripravou jedla. Inak uz ja ked som bol maly, mavali sme na obed nalr len pecene, ci varwne zemiaky/pyre s kompotom...zeleninove rizoto a pod...proste jednosuche veci...
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Július Kovács: Fico členovia Smeru, Hlasu boli zmazaní z obchodného registra. Čižnárove peklo na rozlúčku 5 644
 2. Martin Fletcher: Prodej vstupenek na Winter Classic začne v pondělí 27. července 1 031
 3. Jozef Ivan: Nedávno to konštatoval aj Róbert Fico alebo Pančované osobnosti 456
 4. Vladimír Krátky: Sulík odvolal riaditeľku SOI . Konečne . 428
 5. Ondrej Putra: Naozaj veľa trhaviny v Libanone? 361
 6. Vladimír Čuchran: Vodné centrum, košický aquapark 288
 7. Mišo Šesták: Ako 230 československých vojakov zosmiešnilo tisíc maďarských v boji o "Tóthország" 158
 8. Soňa Bulbeck: Prečo ľudia klamú?! 143
 9. Karol Turza: Spomienky na VK (Vojenskú katedru) SVŠT – Strojníckej fakulty v rokoch 1985-87, II. časť 139
 10. Miroslav Babič: Ako jednoducho vybabrať s konšpirátormi 134

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Fico členovia Smeru, Hlasu boli zmazaní z obchodného registra. Čižnárove peklo na rozlúčku
 2. Štefan Vidlár: Pandémija blbosci
 3. Olívia Lacenová: Striebro sa konečne prebralo z letargie
 4. Vladimír Krátky: Sulík odvolal riaditeľku SOI . Konečne .
 5. Miroslav Galovic: Slovenské Černobyle XIII. Žilinské fragmenty.
 6. Jozo Peric: Infobip je prvým chorvátskym jednorožcom s investíciou 200 miliónov dolárov
 7. Miriam Studeničová: Čo nám chce povedať choroba?
 8. Július Kovács: „Ja keby som mal tú moc spravím také Harakiri, len by sa tu prášilo“ !
 9. Lukáš Baloga: Čím sa táto kríza líši od ostatných? Predovšetkým ochotou riskovať
 10. Martin Krištoff: Saudská Arábia zaznamenala v druhom štvrťroku deficit 29 miliárd dolárov, kvôli poklesu pr


Už ste čítali?